V textu píšu hydrolát, tady zase pleťová voda. Překlep? Nene.

V textu píšu hydrolát, tady zase pleťová voda. Překlep? Nene. Hydroláty vznikají jako vedlejší produkt při výrobě esenciálních olejů, jsou jednodruhové (růžový, slaměnkový, chrpový, aj.) a mají asi milion devět využití od pleti, vlasů, těla, až třeba po běžnou konzumaci (např. růžová voda se používá při přípravě moučníků). Pleťovou vodou se obecně označuje cokoli, co se používá na dočištění pleti po odlíčení. Může to být směs různých složek – esenciálních olejíčků, výtažků z rostlin, alkoholu, květových vod, aj.

Čili pro shrnutí – hydrolát chápu jako jednodruhovou záležitost, pleťovou vodu jako nadřazenou kategorii, do které spadá vše, čím pleť dočišťujete po odlíčení.

Já mám před sebou zrovna mátový hydrolát, což znamená, že obsah malé lahvičky vznikl při výrobě mátového esenciálního oleje, tudíž jako máta i voní. Mně nejvíc připomíná slabší mátový čaj, ve kterém jste krátce vylouhovali pár čerstvě utržených lístků. Vodička je provoněná, ale nezdá se příliš silná. Od první vteřiny až po cca 2 minutky po aplikaci mi hydrolát na obličeji evokuje pocit, že jedu po ránu na lodi a na pleti cítím chladný vzduch a jemnou spršku z moře, jak loď rozráží vlny. Příjemné!

Co beru jako obrovskou výhodu, tak že rozprašovač je neuvěřitelně jemný! Až jsem musela v duchu zavzpomínat, jestli jsem něco tak mlhového vůbec kdy ve sbírce měla! Dokonce jsem měla při prvním použití pocit, že mi na pleť snad ani nic nedopadlo, jak to bylo lehoučké! Jen co jsem se ale bříšky prstů dotkla pokožky, ulpěla mi na nich vlhkost, takže se mi to nezdálo a rozprašovač opravdu cosi dávkuje :-)

Využití hydrolátu je široké a je čistě na vás, co vám bude vyhovovat nejvíc. Já ho vnímám jako geniální osvěžení pleti kdykoli v průběhu dne (díky jemnému rozprašovači i přes make-up), nebo jako součást péče při aplikaci olejů namísto krému. Ty se musí totiž vždy kombinovat s vodou, aby se do pokožky vstřebaly. Případně i na provonění vlasů je hydrolát zajímavá věc.

Ale! Mátová vodička se dá využít i na pár věcí, které by vás možná ve snu nenapadly! Jelikož jsou hydroláty pitné (nevím, jestli všechny), můžete mátovku normálně konzumovat, třeba jako antibakteriální ústní vodu, nebo si ji naředit jako osvěžující nápoj. Navzdory tomu, jak je vůně na obličeji jemná, při pití má docela sílu a tuším by se vyrovnala zelené Orbit žvýkačce! Chuť je něco mezi mátovým čajem, rozžvýkaným lístkem máty, žvýkačkou a Klokankem. Moc zajímavé a dobré!

A co vy? Jaké květové vody nebo tonika máte nejradši? :-)

Okomentovat